Oerstedella centradenia
Synonim: Epidendrum centradenia (Rchb. f.) Rchb. f. Epidendrum tenuiflorum Schlechter. Przez wiele lat rośliny te były znane jako Epidendra i tak mogą być oznaczane do dziś. Jednakże w roku 1981 Hagsater wydzielił nowy rodzaj Oerstedella i ten gatunek, razem z 23 innymi spotykanymi od Meksyku po Boliwię, został przeniesiony do tego wydzielonego rodzaju. (Patrz artykuł Hagsatera z roku 1981 w "Orquidea", gdzie podana jest kompletna lista przeniesionych roślin).
Występowanie:
Nikaragua, Kostaryka i Panama. Najczęściej rośliny te rosną epifitycznie w górskich lasach, na zboczach skierowanych w stronę Pacyfiku, na wysokościach 1000-1400 m.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 32°C i 8°C. Średnia wilgotność waha się od 70% zimą i wiosną do ponad 80% w pozostałych porach roku. Opady od 5 mm w lutym do 305 mm we wrześniu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,2/12,6°C przez całą zimę do 24,6/14,9°C w ciągu lata. Okres kwitnienia: Od stycznia do marca.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Wyprostowany, rozgałęziony, epifit sympodialny o trzcinowatym pokroju, osiągający 30-61 cm wysokości. Pędy z purpurowymi naroślami są połączone bardzo krótkim kłączem, co powoduje, że rośliny tworzą bardzo zwarte kępy.
Pseudobulwy:
Brak.
Liście:
Na roślinie jest zwykle 10 ostro zakończonych liści ułożonych dwurzędowo wzdłuż górnej części każdego pędu. Mają 2-9 cm długości.
Kwiatostan:
Krótki kwiatostan wyrasta w pobliżu szczytu każdego pędu.
Kwiaty:
W kwiatostanie jest 1-3 liliowych kwiatów, ale na każdym pędzie jest z reguły kilka kwiatostanów. Kwiaty mają 1,5-2,0 cm średnicy, a płatki obu okółków są prawie tej samej wielkości i kształtu. Duża, płasko rozłożona warżka jest mocno wcięta, ma ten sam kolor co płatki, ale białe plamy przy jej podstawie stwarzają atrakcyjny kontrast.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |